Blog

Akıllı ev Entegrasyonları nedir ?

Evinizi mobil uygulamadan kontrol edebilmek kulağa hoş geliyor değil mi ? Daha hoş ve keyifli olan kısım ise evinizdeki diğer cihazların aldığı aksiyonlara göre eylemler gerçekleştirmek. Örnek vermek gerekirse A marka cihaz tarafından kontrol edilen garaj kapınız açıldığında B marka cihazın kontrol ettiği evin iklimledirme sisteminin devreye girdiğini düşünün. Bunun için bir çeşit entegrasyon ihtiyacımız var gibi değil mi ? Bu tarz eylemleri gerçekleştirebilmek ve birden fazla markaların cihazlarını interaksiyona sokabilmek için gereken tek şey bugün ki yazımızın konusu olan Akıllı Ev Entegrasyonları.

2018 yılında, Dünya genelinde 34 milyondan fazla evde ilk kez akıllı ev cihazı kullanıldı. Teknolojinin yaygınlaşması ve akıllı ev sistemlerinin kullanımının artması ile büyük firmalar bu konuda yatırımlarını yapmaya başladılar. Dünya’nın önde gelen firmalarından Google, Amazon, Apple ve Samsung kendi entegrasyon uygulamalarını yayınladılar.

  • Google – Google Home
  • Amazon – Amazon Alexa
  • Apple – Apple Home
  • Samsung – Samsung Smart Things

Yukarıdaki belirtmiş olduğumuz entegrasyonlar ve benzeri entegrasyonlar birden fazla markanın cihazını tek bir arayüz içerisinde entegre etmemize ve birbirlerinin durumlarına göre aksiyon almalarını sağlayan senaryolar yazmamıza imkan sağlıyor. Bunun yanında aynı cihazları sesli komut ile kontrol edilebilir hale getirerek sistemi bir üst noktaya da taşıyorlar. Sağladığı avantajlar entegrasyonlara sahip markaların seçilmesinde en önemli etken olarak gözükse bile aslında bu entegrasyonlara sahip markaların teknolojiyi takip ettiğini, güncel olduğunu ve belirli standartları karşılayarak büyük firmaların sistemlerine dahil olduğunu göstererek markanın kalitesi hakkında fikir vermesi en önemli etkendir.

Bazı markalar üçünçü parti yazılımlar kullanarak bu entegrasyonlara dahil olabilse de bu cihazlardan ile karşılaştırıldığında Native entegrasyona sahip markalar her zaman için ilk tercih sebebi olmalıdır.

Leave a Reply

Enter your keyword